Arşiv

Günlük hayatımızda sesler peşimizi bırakmıyor. Şehirlerdeki gürültü bazen hayatlarımızı çekilmez hale getiriyor. Peki dünyada sessizlikten kulaklarınızın çınlayacağı yerler olduğunu biliyor muydunuz? İşte dünyanın en sessiz altı yeri…

Günlük hayatımızda sesler peşimizi bırakmıyor. Şehirlerdeki gürültü bazen hayatlarımızı çekilmez hale getiriyor. Peki dünyada sessizlikten kulaklarınızın çınlayacağı yerler olduğunu biliyor muydunuz? İşte dünyanın en sessiz altı yeri…


Hoh yağmur ormanları ABD'nin kuzeybatı bölgesinde Washington eyaletinin batısındaki Olympic Yarimadası'nda bulunuyor. Aynı zamanda bu yağmur ormanları ‘Olympic Ulusal Park'ın içinde yer alıyor.

Yaklaşık 11 yıl önce akustik ekolojisini inceleyen Emmy ödülü sahibi Gordon Hempton, 922 bin hektarlık bir alanı koruma altına almak için ‘Bir parça sessizlik’ projesini başlattı.

Yağmur ormanı yakınında çok az yol bulunmakta ve Hempton üç adet havayolu şirketini bu noktanın üzerinden uçmaması için ikna etmiş.

Bölgenin bol bol yağış alması ve nemli olmasıyla kayalıklar üzerinden yetişen yosun ve eğrelti otlarının bir örtü vazifesi görüyor.

Bu da bölgedeki sesin yayılmasını önlüyor. Bölge bu özelliklerinden dolayı UNESCO Dünya Mirası olarak listelenmiş durumda.


Bu alan Rusya’nın en doğu bölgelerinden birinde, yaklaşık 3 milyon hektarlık bir bölgede, yanardağların, ormanların, tundraların, ırmakların arasında yer alıyor.

Bölgenin en ilginç özelliklerinden birisi ise Ölüm Vadisi. Bu vadide hidrojen sülfür ve karbon disülfür oranları o kadar yüksek ki, hiçbir canlı buradan sağ çıkamıyor.

Yüzlerce kilometre boyunca hiç bir yol ve medeniyet belirtisi olmayan bölge tam bir sessizlik abidesi…


Maui Adası, Hawaii Takımadaları içinde bulunan ikinci büyük ada… Yerli Hawaii mitlerine göre adaya ismini Hawaii Takımadalarının antik dönemde keşfeden Polonezyalı denizci keşifçi Hawai'iloa vermiştir.

Burayı özel kılan ise adada iki tane yanardağ bulunması… Biri Haleakala, diğeri Mauna Kahalawai… Haleakalā yanardağı içinde barından Haleakalā Ulusal Parkı, 3 bin metrelik bu devin etrafında kurulu.

Park çalışanları krater civarında ölçülen ses seviyesinin 10 dBA’yı geçmediğini belirtiyor.

Hoh Yağmur ormanını koruma altına alan Gordon Hempton ise bu bölgeyi ‘Dünyanın En Sessiz Noktası’ olarak tanımlıyor.


İsrail’de Mısır, Ürdün ve İsrail arasında yer alıyor çöl…

Necef ismi İbranice'de ‘kuru’ anlamına geliyor. Tevrat'ta da ‘güney’ anlamına gelecek şekilde kullanılmış.

Necef Çölü’nün kuzeyinde Lut Gölü, güneyinde Akabe Körfezi bulunuyor.

Çöl o kadar sessiz ki, bölgeyi ziyaret edenler kulaklarının sessizlikten çınladığını belirtiyor.

Kuzey Kutbu Ulusal Yaban Hayatı Koruma Bölgesi / Alaska 

Alaska’nın kuzeyinde bulunan bu bölge, 19 milyon hektarlık, el değmemiş, yolların ulaşmadığı, giriş ve çıkışın ancak yürüyerek yapıldığı bir doğaya sahip.

Bölgeyi yılda en fazla 1500 kişi ziyaret etmekte ama 37 çeşit kara, 8 deniz memeli çeşidi, 42 balık ve 200 göçmen kuşun evi olan bölge düşündüğünüz kadar ıssız değil.

Bu tundra soğuk aylarda sessiz bir yerken, havalar ısındığında çıkan güneş kadar kuşların şarkıları da bölgenin vazgeçilmez ve özlenen bir parçası oluyor.

0 Yorum Yapıldı:

Yorum Gönder

Arama Yap

Sponsor

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yükleniyor...