Arşiv

Pilates, 100 yıllık bir geçmişe dayanan vücudu korumaya ve geliştirmeye dayanan bir fizyoterapidir. Spor olarak kullanılmasından çok terapi amaçlı kullanılır. Vücudun kas, iskelet sistemini harekete geçirir. Özellikle omurilik ve bel ağrısı çekenler için çok faydalıdır. Omur yapısını esneterek, ağrıları azaltır. Etkisini görmek için her gün düzenli olarak yapılması gerekir. Pilates hareketleri vücuttaki yağları eritip, kasları şekillendirerek, bölgesel zayıflamada etkilidir.

Spora yeni başlayanlar için pilates zor gibi görünebilir, fakat çok basit, eğlenceli ve rahatlatıcı bir egzersiz şeklidir. Düzenli yapıldığında etkisini fark edeceksiniz. Pilatesin temel hareketlerini bilmek, egzersizi kolaylıkla ve doğal akışı ile yapmanızı sağlayacaktır. Pilates hareketleri için her gün düzenli olarak 30dk. ayırmanız yeterlidir.


PİLATES GÖBEK HAREKETİ

Düz bir zemine oturun. Mekik hareketini farklı şekilde yapacaksınız. Belinizi zemine yatırırken bacaklarınızı, boynunuzu ve kollarınızı kıvırmadan kaldırmaya çalışın. Bacak ve kollarınız arasındaki mesafeyi aşamalı olarak daraltın. Yukarı kalkarken, derin nefes alın, bacaklarınızı indirirken, aldığınız nefesi yavaş yavaş verin.

PİLATES GERİLME HAREKETİ

Sırt üstü yatın. Kollarınızı dik bir şekilde yukarı kaldırın. Derin nefes alın, sonra gövdenizi doğrultarak, başınızı dizlerinizin arasına alıp, 10sn. bu pozisyonda kalın. Nefes egzersizi de hareketinize eşlik etsin. Vücudunuzu bu şekilde düz yatarak esnetip, başınızı dizlerinize alarak gerin. Ayak ve el üstleri, yukarı bakacak şekilde gergin olsun.

PİLATES HUNDRED HAREKETİ

Sırt üstü uzanın. Kollar yine yukarıya uzatın, bu defa belinizi kaldırmadan boyun ve kolları kaldırın. Boynunuzu kaldırırken derin nefes alın, yere bırakırken nefes verin.

PİLATES BEL HAREKETİ

Havada bisiklete binme ve pedal çevirme hareketi yapacaksınız. Sırt üstü uzanın. Belinizden tutarak, bacak ve kalçayı yukarı kaldırın. Yukarıda iken dengenizi bulun, önce bir dizinizi, sonra diğer dizinizi kıvırın. Nefes alıp verme egzersizi ile birlikte pedal çevirme hareketi yapın.

PİLATES BACAK HAREKETLERİ

Yere oturup, elleriniz üzerinde tüm vücudunuzu havaya kaldırın. Sadece ayak topuklarınız ve elleriniz yere temas etsin. Bu şekilde pozisyonunuzu sabitleyin ve ayağınızı, nefes alarak yukarı kaldırın, nefes vererek indirin. Hareketi, sağ ve sol ayaklar için ayrı ayrı uygulayın.

PİLATES KALÇA HAREKETİ

Pilates hareketleri olarak kalça için yapılacak egzersizde yine zemine oturun. Ellerinizi arkaya alarak düz bir şekilde yerden destek alın. Oturuş pozisyonunuzu bozmadan, bacakları yukarı kaldırın. İki bacağınızı da sağ ve sol olmak üzere iki bacakta aynı yöne bakacak şekilde sallayın. Derin nefes alma, yavaş nefes verme tekniği ile hareketinizi tamamlayın.

0 Yorum Yapıldı:

Yorum Gönder

Arama Yap

Sponsor

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yükleniyor...