Arşiv

Kulağa bir Güney Amerika Dansı veya tropikal meyve gibi geliyor olabilir. Ama sıkı durun! Aslında o, fitness dünyasına fırtına gibi giren bir Japon Egzersizi: Tabata!

Tabata Egzersizi Nedir?

Japon Hız Kayağı Koçu Irisawa Koichi tarafından geliştirilen bu egzersiz, aslında bir tür Yüksek Yoğunluk Egzersizi (High Intensity Interval Training – HIIT). İşleyiş özetle şöyle:

5 dakika ısınma
20 Saniye maksimum hızda egzersiz & 10 Saniye dinlenme (8 tekrar)
2 dakika soğuma

Kısa süre içinde mükemmel etki gösteren Tabata vücudun aerobik ve anaerobik kapasitesini aktif çalıştırdığı için dinlenme sürelerinde dahi yağ yakımına devam etmenizi sağlıyor. Koichi Tabata antrenmanını uygularken sakatlıkların önüne geçilmesi için kademeler halinde ilerlemeyi öneriyor. 20 saniyelik setlerde yapacağınız egzersizleri kendiniz düzenleyebilir, ekleme-çıkarmalar yapabilirsiniz. Kendinizi hazır hissettiğinizde ısınma ve soğunma sürelerine uyarak iki Tabata egzersizini uç uca ekleyebilir ve süreyi uzatabilirsiniz. Tamamen size bağlı, sonuçlar ise muhteşem!

Diğer HIIT egzersizleri varken, neden Tabata diye sorabilirsiniz. İşte size Tabata’yı farklı kılan 4 özellik:

Doğal Yoldan, Hızlı Kilo Kaybı

Tabata’nın sistemi oldukça basit: aerobik ve anaerobik kapasitenizi birlikte çalıştırmak. Bu özellik metabolizmanızın uzun vadeli hızlanmasına yardımcı olur ve böylece antrenman sonrasında da yağ yakımına devam edebilirsiniz. Yağ yakım süresini uzatmak ve metabolizmanızı hızlandırmak kısa süre içinde gözle görülür yağ kaybı sağlar.

Her Takvime Uyar

Egzersiz yönteminizi değiştirmek kimi zaman zor gelebilir. Fakat 15-20 dakikalık bir değişiklik herkese iyi gelir. Uygulaması son derece kolay Tabata’yı önce haftanın bir günü deneyerek, etkisini gördükçe egzersiz takviminize yayabilirsiniz.

İstediğiniz Egzersizle Uygulanabilir

Tabata antrenmanı için özel bir spor aleti veya programa gerek yok. Zamanlama kuralına uyduğunuz sürece dilediğiniz Interval egzersizini uygulayabilir ve sıkıldıkça değiştirebilirsiniz.

Enerjisi Size Güç Verir

Ne kadar etkili ve doğru uygulanırsa uygulansın, her egzersiz zaman içinde monoton hale gelebilir. Fakat zinde kalmak için sürekli olarak motivasyona ihtiyacımız var. Antrenmanlarınıza farklılıklar ekleyerek, keyifli bir değişikliğe adım atabilir ve spora başladığınız ilk günkü heyecanı yeniden yaşabilirsiniz. Denemekte yarar var!


0 Yorum Yapıldı:

Yorum Gönder

Arama Yap

Sponsor

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yükleniyor...