Arşiv

Alman temsilcisi Volkswagen'nin, 2018 yılı için hazırlıklarını tamamladığı Arteon modeli tanıtıldı. CC modelinin yerini alan 2018 Yeni VW Arteon, duruşu ile yeni bir tarzın başlangıcı olabilir. Bakalım Arteon, CC modelini aratacak mı?

VW’nin 2018 planları içerisinde olan yeni bir “Avangarde” modelini yakaladık. Bazı temelleri değiştirme çabasına giren VW, premium sınıflara yeni bir üye katıyor. 2017 Cenevre Otomobil Fuarı’nda gösterilen Arteon’un, Alman grubun “CC” modelinin yerini almaya geliyor. 2018 yeni VW Golf 8 atağından sonra ikinci bomba da Passat tarafından gelmiş oluyor. Firmalar, bazen yenilemesi gerektiği araçlarını, farklı isimlerde çıkartarak insanların ilgisini çekmeye çalışırlar.

Bunun bir çok örneğini farklı firmalarda yaşadık. İlk önce Passat CC diye anılan sonradan sadece CC’ye çevrilen modeli şimdi, Arteon olarak söylenecek. Tabi ki Alman temsilci bunu söylemese de kasa yapısından net bir şekilde anlayabiliyoruz. İncelemeye geçmeden söylemek istediğim; yine 2018 yılında çıkarma planları içerisinde olan “T-Cross Breeze” ile grafik yönünden benzerlik gösteriyor.

Bakalım sportif sedan Arteon beklediğimiz kadar olmuş mu?:

Arteon Geleceğin Çizgilerini Dış Karoserine Yansıtmış
Volkswagen, bazılarımız fark etmese de daha önceden bu araç ile ilgili ufak çıtlatmalarda bulunmuştu. Ayrıca yaptığı farklı çıkışlar ile dikkatleri farklı bir yere çekmek istiyordu. Arteon’un kışkırtıcı ön duruşu yeniliklerin başında geliyor. Far yapısına başka modellerinden alışık olsak da, yeni Led aydınlatmaları ile yenilik yaptığını kanıtlamış. Başka modellerinde görmediğimiz ise kaput ucundan verilen ufak çıkıntıdır. Modellerini bizlere farklı şekillerde göstermesi, VW’nin değişik rüzgarlarına katıldığını anlatıyor.

Yeni VW Arteon Ön Görünümü:

Tampon yapısı tarzı da değişikliğe uğrayarak, üzerinde derin kanallara yer verilmiş. Izgara bölgesinde yatay krom çıtalar kullanılmış. Böylelikle CC modelinden kalanlar tamamen silinmiş. Bir araca modern dokunuşlar verebilmek, yenilendiğinin ve yeni bir model olduğunun en büyük kanıtıdır.

Yeni VW Arteon Yan Görünüm:

Tanıtım modeline takılan 19 inç jantların pervane gibi değişik şekli, koyu gri renk ile iyi duruş sergilemiş. D sütununun yumuşak bir şekilde bagaja bağlanması, atletik tarzını tamamlamış. Yine de Arteon’un, CC modelinden duruş dersleri aldığını görüyoruz.

Yeni VW Arteon Arka Görünümü:

Arka kısmında, vatandaşı olan Mercedes’den fazlaca alıntılar olduğunu fark ettik. 2017 Mercedes-Benz S-Class Coupe’un arka görünümüne baktığımızda yakınlıkları şaşırtıyor. Ancak VW yine de değiştirdiği grafik anlayışıyla dikkat çekmeyi başardı!

Arteon’un İç Yapısında Şaşkınlık Uyandıracak Bir Detay Bulamadık

Arteon, VW’nin diğer bir çok modeli ile benzer iç yapıda imal edilmiş. Ön ızgarasın da kullanılan krom şeritler, Arteon’un içine kadar uzanmış. Kullanılan malzemeler alüminyum tabanlı yapılarak, renk seçimi piano black tercih edilmiş.

Passat’da kullanılan Alcantra ve Nappa deri koltuklar, aynı şekilde yeni modeli içinde kullanılmış.

Yeni VW Arteon İç Görünümü:

Orta konsolda işlevsel dokunmatik ekran entegre edilmiş. Arteon’da paketlere göre ekran büyüklüğünü seçebiliyorsunuz. Bu ölçüler 6.5 inç ile 9.2 inç arasında belirlenmiş. İç havasını biraz değiştirmek isteyenlere de, farklı renklerde ambiyans aydınlatmalar sunulmuş.

Lüks segmentin göstergesi olan klasik saat, yeni Arteon da yerini almış. Değişiklik olmazsa yeni “Gran Turismo” Elegance ve R-Line Paketleri ile sunulacak.

Yeni Arteon Farklı Motor Üniteleri ile Çıkıyor.

Volkswagen, yeni geliştirdiği tüm ünitelerini bu araç için uyarlamış. 1.6 litre devrinin bittiği bu günlerde, 1.5 litre hacimli üniteler devreye sokuldu. Volkswagen’de artık bir çok güç aktarımları tek bir motor üzerinden yapılacağı söylendi.

Arteon Motor Ünitesi:

Yani, 1.5 litre hacme sahip benzinli motorlar TSI adı altında 150 ve 190 beygir güç üretecektir. 2.0 litre turbo beslemeli benzinli motorunda olacağını bildiren VW, bu üniteye yerleştireceği 188 ve 276 beygir güç düşünülüyor. Dizel tarafına baktığımız da 2.0 litre hacimli motor görüyoruz.

Bu versiyon 150 hp, 188 hp ve 236 hp olmak üzere 3 farklı seçenekle satışları olacağı biliniyor.

Arteon 4Motion 4×4 Sistemi:

VW’nin 4×4 sistemi olan 4Motion’nu, her paket ve motor seçeneğinde kullanacakları duyumlarını aldık. Bana göre 4×4 sistemi yalnızca 2.0 litre dizellerde ve 1.5 litrelik benzinlinin 276 beygirlik versiyonunda kullanılabilir. Tüm modellerinde aktif silindir kapatma teknolojisi olan ACT’li motorlar olacaktır.

Arteon Vites Sistemi:

Arteon’da dünyanın çift kavramalı ilk vitesi DSG şanzıman kullanılacak. Büyük ihtimal, DSG şanzımanın iyileştirmeye tabi tutulan son sürümü takılabilir. Arteon 7 ileri otomatik ve tamamen sorunsuz bir vites ile yollara çıkması planlanıyor.

Yeni Arteon Boyutları

Arteon boyutları ile de herkesi tatmin edecektir. Uzunluğu 4.8 metre, genişliği 1.8 metre ve yüksekliği 1.4 metre dir. Ayrıca 563 litre’lik bagaj hacmi ile yükleme alanları geniş tutulmuş.

Yeni Arteon Fiyatı


Arteon’nun çıkış fiyatları tam belli olmamakla beraber; en yüksek ihtimalli olan rakamları sizlere söyleyeceğiz. Arteon’un 1.5 litre modelinin başlangıç fiyatı 135 bin TL, en yüksek versiyonun fiyatı 190 bin TL olarak tahmin ediyoruz. Dizel motorlar ile satılacak Arteon’ların 200 bin TL ile 260 bin TL arasında olmasını bekliyoruz.

Kaynak: paratic.com

0 Yorum Yapıldı:

Yorum Gönder

Arama Yap

Sponsor

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yükleniyor...