Arşiv

Yavşan otunu daha önce duymamış olabilirsiniz. Bu bitki miskotu ya da çıban otu olarak da bilinmektedir. Genellikle çimenlik ya da ormanlık alanlarda ve yol kenarlarında bulunan bu ot için birçok rivayet bulunur.

Bu rivayetlerden biri egzama hastalığı ile ilgili:

16. yüzyılda yakalandığı egzama hastalığı ile baş etmeye çalışan fakat bir türlü kurtulamayan bir kralın, yavşan otunu çay yaparak içtiğinde iyileştiği söylenir.

Diğer bir rivayet ise:

Eski zamanlarda, uzun yol yürüyenler ayaklarına bu otu bağladıkları içi hiç yorulmadıkları, yolda karşılaştıkları hayvanlarında onlara zarar vermedikleri söyleniyor.

Yavşan otu içerisinde bulunan flavonitler ile mide ve bağırsak rahatsızlıklarından meydana gelen şikâyetleri ortadan kaldırabilirsiniz. Aynı zamanda otun üzerinde bulunan yapraklar ile vücuttaki yaralar iyileştirebilirsiniz.Nefes darlığını tedavi eder.
İştah açar. Sindirimi kolaylaştırır.
Gaz gidericidir. Özellikle bu özelliği sebebiyle, bebeklerde gaz giderci olarak kullanılabilmektedir.
Vücudun direncini artırır.
Kabızlığı önler.
Bağırsak parazitlerini yok eder.
Yaralara iyi gelir.
Kan basıncını düzenler.
Kanı temizler.
Tampon olarak kullanıldığında kanamaları durdurur.
Siyatik, romatizma ağrılarına iyi gelir.
İdrar söktürücü özelliğe sahiptir.
Saç bakımında etkili bir bitkidir.
Baş, omuz, kulunç ağrılarının azalmasına yardımcı olur.
Karaciğer ve midenin düzenli çalışmasını sağlar.
Hemoroid tedavisinde kullanılabilir.
Ödem atıcı özelliğe sahiptir.
Sara hastaları da kullanabilmektedir.
Nefes darlığı tedavisinde, sinirli otla birlikte kaynatılarak içildiğinde daha etkili olmaktadır.
Bağırsak ve mesane iltihaplarında, kaynatıldıktan sonra bir tatlı kaşığı bal katılıp içilmesi tavsiye edilir. Birer tatlı kaşığı sinamiki ve acı yavşan otu kaynatılıp, bir tatlı kaşığı bal katılarak içildiğinde siyatik ağrılarına iyi gelmektedir.
Maydanoz ile birlikte kaynatılıp içildiğinde kuvvetli bir idrar söktürücü olarak kullanılır.
Bağırsaklar ve boşaltım sistemi için, biberiye otu ile kaynatılıp içilir.
Mısır püskülü ile kaynatıldığında adet kanamalarını artırıcı özelliği bulunmaktadır.
Tüm tariflere isteğe bağlı olarak tatlandırmak amacıyla bir tatlı kaşığı bal ile kullanılabilmektedir.
Bağırsak kurtlarının yok edilmesinde kullanılır. Bunun için demlenen yavşan otu çayının her sabah bir bardak içilmesi gerekmektedir.
Nefes darlığı tedavisinde kullanılır. Göğüs hastalıklarına, nezle ve bronşite iyi gelir. Yavşan otu ve sinirli ot birlikte demlenerek bir çay hazırlanır ve bal il tatlandırıldıktan sonra tüketilir. Sinirli ot kanı, ciğeri ve mideyi temizleyen bir ot türüdür.
Adet söktürücü özelliği vardır. Mısır püskülü ile birlikte kaynatılarak hazırlanan yavşan otu çayı bal ile tatlandırılarak içilir.
Saç dökülmelerinin tedavisinde kullanılır. Yavşan otu kaynatılarak hazırlanan kürle saçlar yıkanır. Sık ve düzenli kullanımda saç dökülmelerini önlediği görülmektedir.
Siyatik yani halk arasında sinir romatizması olarak bilinen hastalığının tedavisinde kullanılır. Sinameki ile birlikte demlenen yavşan otu çayı bal ilave edilerek tüketilir. Bu kullanımda uzun süreli ve fazla miktarlarda kullanmaması gerekmektedir zira bağırsaklarda tembelliğe sebep olabilir.
Mesane iltihaplarının giderilmesine ve mesanedeki kumların dökülmesine yardımcı olur. Yavşan otu çayı demlendikten sonra bal ile tatlandırılarak tüketilmelidir.
İdrar söktürücü özelliği vardır, vücuttan ödem atılmasına yardımcı olur. Yavşan otu taze maydanoz ile birlikte kaynatılır ve bal ile tatlandırıldıktan sonra çay olarak tüketilir. Düzenli kullanımda ödem miktarında azalma görülür ve idrar alışkanlığı düzene girer.
Yavşan otu kanı temizler.
Sinirleri yatıştırır ve sinir sistemini düzenler.
Yaraların iyileşmesine ve kaşıntıların sona ermesine yardımcı olur. Bunun için yavşan otu ile hazırlanan banyo kürü ile banyo yapmak, mümkünse bir küvet içerisinde vücudu dinlendirmek gerekir.
Ağrı kesici özelliği vardır. Romatizmal ağrıların giderilmesinde etkilidir.

Hazmı kolaylaştırır ve mideyi rahatlatır.

Ağız ve boğaz yolundaki yaraların ( aft vb. ) iyileşmesinde oldukça etkilidir. Bu yaraların tedavisi için yavşan otunun öz suyu ile düzenli olarak gargara yapmak gerekir.
Diyabetli hastalar üzerinde yavşan otu ile yapılan bir çalışmada yavşan otunun diyabetik hastaların kan şekerini düşürmek için kullandıkları oral anti diyabetikler ile benzer bir etki yarattığı görülmüştür. Bu araştırma sonrasında yavşan otunun şeker hastalarında kan şekerini düşürdüğü söylenmiştir.

Yavşan otunun kullanım şekilleri: 

2 tatlı kaşığı yavşan otu yaklaşık 300 ml kaynar suya koyularak 10 dakika demlenir. Demlenen yavşan otu çayı süzüldükten sonra tüketilebilir.

Yavşan otu ile banyo kürü hazırlamak için 1 avuç yavşan otu 1 litre kaynar suya ilave edilir ve ağzı kapalı olarak 10 dakika demlenir. Hazırlanan bu kür küvetteki temiz suya karıştırılarak vücut içerisinde dinlendirilir. Küvet bulunmuyor ise banyo suyuna karıştırılarak vücuda dökülür.

Yavşan otu fazla miktarda kullanıldığında baş ağrısına ve sinir gerginliğine sebep olabilir.
Ayrıca, yeni doğan bebekler de sıkça görülen ve en büyük problemlerden biri olan gaz sancılarını da acı yavşan otu ile önlemek mümkün olacaktır.

Ancak, bebeklerde kullanırken, bir bardak kaynar suyun içine bir çay kaşığı acı yavşan otu ve bir çay kaşığı çiçek tozu koyarak dinlendirmek gerekir. Hazırlanan karışım soğuduktan sonra, bebeğinize birkaç tatlı kaşığı vermeniz yeterli olacaktır. Bu tarife 2-3 gün devam ettikten sonra bebeğiniz daha rahat gaz çıkarabilecek ve kabızlığı giderilmiş olacaktır.

0 Yorum Yapıldı:

Yorum Gönder

Arama Yap

Sponsor

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yükleniyor...