Arşiv

Sindirimi düzenleyen besin lifi bakımından da oldukça zengin olan pırasa aynı zamanda A, C, K ve B6 vitaminleri için çok iyi bir kaynak. Pırasanın tek dezavantajı yüksek oranda sodyum içermesi. Tükettiğiniz sodyum oranına dikkat ediyorsanız çok fazla pırasa yememelisiniz.
 
Pırasanın içerdiği flavonoidler ve kükürt kombinasyonu pırasayı çok değerli kılmaktdır. Pırasa bütün bie yıl boyunca bulunabilmesine rağmen daha çok mevsimi ilkbaharda başlar.

Pırasa etkileyici miktarda flavonoid içermektedir, özellikle de kaempherol ve kükürt miktarı dikkat çekici seviyededir. Bunların yanında lif açısından da zengin olan pırasa A,E,K vitaminleri içermektedir. Özellikle A vitamini açısından inanılmaz zengindir. Potasyum, kalsiyum, magnezyum, manganez, demir, bakır yanında  niasin,Pantotenik, Piridoksin ,  gibi vücut açısından hayati önem taşıyan mineral ve bileşenler içerir.
Pırasa
 
 
1-Bu şifalı bitki yüksek oranda lif, vitamin, karbonhidrat ve pro
tein içerir.
2-Sindirimi ve hazmı kolaylaştırması, rahat sindirim sağlaması pırasa faydaları arasındadır. Bu özelliği ile sindirim sistemine büyük fayda sağlar.

3-Yüksek oranda lif içermesi sebebiyle kabızlık sorununu önler, rahat ve kolay dışkılamayı sağlar.

4-Obeziteden yakınan kişiler rahatlıkla bu şifalı bitkiyi tüketebilir. Özellikle diyet yemeklerinin içinde pırasa bitkisi oldukça fazla miktarda kullanılabilir.

5-Zayıflamak mı istiyorsunuz? Kilo verememekten mi yakınıyorsunuz? Bu şifalı bitki ile kolayca kilo verebilirsiniz. Diyet listenize bu bitkiyi ekleyebilirsiniz.

6-Solunum sistemi için de faydalıdır.

7-Böbrekler ve karaciğer için de büyük fayda sağlar.

8-Soğuk algınlığı, öksürük, grip, nezle, bronşit ve balgam gibi rahatsızlıkların önlenmesine, bu hastalıklardan korunmaya yardım eder.

9-Kan dolaşımını düzenler.

10-Kolesterolün dengelenmesine yardım eder.

11-Damar sertliği rahatsızlığını önler.

12-İştahın açılmasına yardım eder. Özellikle taze pırasa tüketirseniz, iştahınız açılır ve daha fazla yemek yeme isteği duyarsınız.

13-İdrar söktürür.

14-Sinüzit gibi rahatsızlıkların tedavisine yardımcı olur.

15-Gut hastalığına karşı da faydalıdır.

16-Anemi yani kansızlığa iyi gelmesi de pırasa faydaları arasındadır.

17-İyi bir folik asit kaynağıdır.

18-Prostat kanseri ve kolon kanseri için de fayda sağlar.

19-Kandaki şeker seviyesini düzenlemeye yardım eder.

0 Yorum Yapıldı:

Yorum Gönder

Arama Yap

Sponsor

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yükleniyor...