Arşiv

Nohut yaklaşık 8.000 yıllık tarihe sahip çok eski bir besin kaynaklarındandır. Orta Doğu kökenli olduğu düşünülen nohut 50-60 santime kadar büyüyen bir bitkidir ve yılda sadece bir kez ürün verir.
 
Nohut, vücudun protein ihtiyacını karşılamanın yanı sıra içeriğinde barındırdığı vitaminlerle de özellikle kış aylarında çok kuvvetli bir destekleyicidir.
 
Nohut daha çok kurutulmuş olarak yemeklerde kullanılarak tüketilir ve sağlık açısından bir çok faydası vardır.  Nohut A, C, K, B6, B12 ve E vitaminleri içermektedir. Özellikle A vitamini açısından oldukça zengindir. Bunun yanında beta karoten açısından da zenginir. Ayrıca bol miktarda mineraller içerir, kalsiyum, magnzeyum, potasyum açısından oldukça zengindir. Bunun yanında demir, selenyum ve bakır içerir.
 
Soğuk havalarda direnci arttırmak için iyi bir destekleyici olan nohut yaşlanmaya karşı da mücadele eder. Çünkü nohut E Vitamini yönünden de zengindir.
Nohut'un Faydaları
 
NOHUTUN FAYDALARI
 
Nohut Cilt Sağlığını Korur: Nohutun bol miktarda içerdiği manhanez özellikle cilt hücrelerinin sağlığını korumaya yarar ayrıca cilt hücrelerine zarar vererek cildin hızla yaşlanmasına neden olan serbest radikallerin hareket kabiliyetini azaltır ve cildin yaşlanmasına neden olan unsurları minimuma indirir.

Zerdeçal ve nohut karışımını cildinize uyguladığınızda cildi ölü cilt hücrelerinden temizler ve cildin nemlenmesini sağlar. Ayrıca bu uygulama cilt dokusu sağlığını koruyabilir.

Nohutun cilt sağlığı için kullanılan yüz maskelerinde yaygın olarak kullanıldığı bilinen bir şeydir. Bu yüz maskeleri cildin genel anlamda temizliğini sağlar ve doğal bir parlaklık ve esneklik kazandırır.

Nohut Saç Sağlığı İçin Faydalıdır:  Nohutun içerdiği bol miktardaki vitaminler ve mineraller saç sağlığı açısından da hayati önem taşımaktadırlar.  Özellikle bünyeden metdana gelen demir eksikliği saç köklerinin zayıflamasına ve saçların dökülmesine neden olur. Nohutun içerdiği önemli miktardaki demir saç köklerinin güçlenmesini sağlar ve saç dökülmelerini engelleyebilir. Bunun yanında nohutun bol miktarda içerdiği protein ve manganez de saç döklmesi sorunun ortadan kaldırılmasına yardımcı olabilir.

Nohutun susyunu kafa derinize uygulayabilirsiniz, bu uygulama kepek sorununu çözebilir. Bu uygulama aynı zamanda kafa derisinin sağlığına katkıda bulunur.

Nohutun saç sağlığı için bir çok farklı uygulaması vardır ve bu uygulamalar saç dökülmesini engellemenin dışında ayrıca saçlara doğal bir parlaklık ve yumuşaklık kazandırır.

Açlık Hissini Yatıştırır
Kolesterolü Dengeler
Nohut Enerji Verir
Düşük Sülfitlerin Sorunlarını Giderir
Kalp Sağlığını Korur
Manganez Deposu
Nohut Uyumayı Teşvik Eder
Nohut Bağışıklık Sistemini Güçlendirir
Nohut Kalp Sağlığını Korur 
 
Nohutun Sağlık Açısından Diğer Faydaları: Nohutun yüksek değerde içerdiği mineral ve vitaminler bir çok hastalığa yakalanma riskini azaltırken, bazı hastalıklarıda tedavi edecek kadar güçlüdür. Nohutun içerdiği folik asit özellikle omur ilik hastalıklarına yakalanma riskini azaltır ve hatta bazı sağlık uzmanları bunun omur ilik tedavisinde kullanıldığını söylemektedirler. Düzenli olarak nohut tüketimi folik asit düzeyinin sağlıklı seviyelrde seyretmesine yardımcı olur. Nuhut ayrıca diyabet hastalrı için faydalı bir besin kaynağıdır. Nohutun içeridği zengin protein ve lifler yardımıyla sindirimi kolaylaştırır. Bu özelliği sayesinde çok yavaş veya çok hızlı gıda hazmını engeller. Bunun sağlıklı bir şekilde yapılmasına yardımcı olur. Bu özelliği sayesinde şeker ve kan şekeri etskisini stabilize etmeye yardımcı olur.

Kadın Sağlığı İçin Nohut: Nohutun kadın sağlığına ciddi anlamda katkıda bulunduğu bilimsel olarak sıpatlanmış bir gerçektdir. Bu konuyla alakalı yapılan bir çok labaratuvar çalışması bu gerçeği ortaya koymuştur. Nohut içerdiği fitokimyasallar veya saponinler, meme kanseri ve osteoporozun önlenmesi son derece yararldır. Aynı zamanda manepoz sonrası ateş yükselmesi vakalarına karşı etkilidir.

Nohut Kemik Sağlığını Korur: Bol miktarda kalsiyum içeren nohut kemşk sağlığı açısından çok faydalıdır. Özellikle çocukların sağlıklı kemik yapısının oluşması için kalsiyum hayati önem taşımaktadır. Bunun dışında düzenli olarak kalsiyum tüketimi yaşlanmadan kaynaklana kemik sorunlarının oluşmasına negel olabilir.

Bol miktarda fosfor içermesi kan hücrelerinin sayısının artmasını sağlar aynı zamanda , hemoglobini artırır ve böbrekten, fazla tuzları temizler.

Nohutun diğer bir öenmli özelliği ise kanser riskini düşürmesidir. İçerdiği bol miktardaki lifler ve yağ asitleri sayesinde kolon kanserine yakalanma riskini azaltabilir. Ayrıca kolon hücrelerinin sağlıklı kalmasına ciddi anlamda yardımcı olur.

Böbrek taşlarının oluşmasını da engeleleme kabiliyeti olan nohut aynı zamanda sarılık hastalığına yakalanma riskini azaltabilir. Ayrıca kalp krizi riskinide azalttığı düşünülmektedir.

0 Yorum Yapıldı:

Yorum Gönder

Arama Yap

Sponsor

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yükleniyor...