Arşiv

Bıldırcın, sülüngiller familyasının Yeni dünya bıldırcınları ve üç parmaklı bıldırcınlar ise yakın olarak ilgili olmamalarına karşın görünüm ve davranış benzerlikleri sebebi ile bu şekilde adlandırılmışlardır.
Özelikleri:

Bıldırcınlar küçük, tıknaz yapıda karada yaşayan kuşlardır. Tohum yiyicilerdir, bunun yanında böcek ve benzeri küçük avlarla da beslenirler. Yerde yuva yaparlar, uçuşları kısa, ileri doğru hızlıcadır. Japon ve bayağı bıldırcın gibi bazı türler göçmendir ve uzun mesafelere uçarlar.

Bazı bıldırcınların yetiştiriciliği yapılır. İnsanlar tarafından yumurta üretmek için tutulurlar. Bıldırcınlar iyi şartlarda yıllık 200-300 yumurta yapabilirler ve jumbo olarak yetiştirilen ırklar normal bıldırcınlara göre 3 kat fazla et ağırlığa ulaşabilirler.

Bıldırcın Kuşunun Özellikleri
Bıldırcın Türleri:
Bıldırcınların dünya üzerinde her bölgeye özgü pek çok farklı türü bulunmaktadır. Ancak bunların çok azı hakkında genel bilgi elde etmek mümkündür. Bunlardan başlıcaları;
1- Dağ Bıldırcını: Dağ kekliği olarak da bilinen bu bıldırcının tüylü bıldırcın, boyalı bıldırcın olarak da anılmaktadır. Kahverengi tüylere sahip olan bu tür, klasik bıldırcın görünümünden çok farklıdır. Kısa sarı renkli bacaklara sahip olan bu türün ortalama boyu 25 cm civarıdır.

2- Jumbo Bıldırcın: Güneydoğu Asya bölgesinde sıkça rastlanan bu bıldırcın türü Japon bıldırcınının mutasyona uğramış bir türü olarak bilinmektedir. Eti için üretilen bir bıldırcın türü olarak da ifade edilmektedir. boyları 25 cm kadar uzayabilen bu bıldırcının ağırlığı 500 grama kadar ulaşabilmektedir. Bu özelliğinden dolayı Jumbo bıldırcın adını almıştır. Üretim amaçlı beslenen bu tür yılda ortalama 200 yumurta verebilmektedir.
3- Ekin Bıldırcını: Tıknaz bir tipte olan bu bıldırcın türü bayağı bıldırcın ve Japon bıldırcını ile aynı tüy yapısına sahiptir. Vücudu iri ve boynu kısa olduğundan çok daha iri gibi durmaktadır.

4- Pullu Bıldırcın: Amerika Kıt'asında yaşayan bir diğer bıldırcın türüdür. Nevada Çölü'nün bulunduğu bölgede ve Washington-Kansas arasındaki bölge içerisinde yaşamını sürdüren pullu bıldırcın, genellikle kaktüslerin arasına yuva yapmaktadır. Bilinen klasik bıldırcın türüne benzeyen bu tür kafes ortamında da yetiştirilebilmektedir. Ortalama boyları 25 cm civarındadır.

5- Himalaya Bıldırcını: Hindistan'ın Himalaya Dağları bölgesinde yaşayan bu bıldırcın türü, orta boylu ve nadir bulunan kuş türleri arasında yer almaktadır. Aşırı avlanma ve bölgedeki değişim nedeniyle nesli tükenme tehdidiyle karşı karşıya olan bu bıldırcın türünü korumak adına çalışmalar ve incelemeler başlatılmıştır.

6- Japon Bıldırcını: Bu bıldırcın türü de ticari değeri yüksek olan son derece etine dolgun ve aynı zamanda güzel sesli bir bıldırcın türüdür. Eski zamanlardan itibaren Japonya'da eğlence için özel olarak yetiştirildiklerinden dolayı bu adı almışlardır. Bayağı bıldırcına oranla vücudu daha iri olan bu tür bir anlamda tavuğa da benzemektedir. Bıldırcın çiftlikleri tarafından da sıkça tercih edilen bu tür, aslında farklı mutasyonlardan geçerek günümüze gelmiştir.

7- Çin Bıldırcını: Diğer türlere nazaran belki de en dikkat çekici renkteki bıldırcın türüdür. Mavi ve kiremit kırmızısı renklerle bilinmektedir. Aynı zamanda boyu da son derece küçük olan bu bıldırcın türü yıllık yumurta üretimi ile besleyenleri son derece şaşırtmaktadır. Yılda ortalama 150 adet yumurta bırakabilmektedir. Bunun en büyük nedeni de uygun sıcaklıklarda sürekli yumurtlayabilir olmasıdır. Beyaz, açık kahve ve gümüş renkte türleri de bulunmaktadır.

8- Kaliforniya Bıldırcını: Kuzey Amerika kökenli bu bıldırcın türü de diğer türlere nazaran son derece farklı bir fiziksel yapıya sahiptir. Kaliforniya'nın sahil kesiminde sıklıkla görüldüğü için bu adı almıştır. Genel yaşam sahası orman kenarlarında bulunan çalılık alanlardır. Çiftlik kafeslerine kolaylıkla uyum sağlayan bu bıldırcın türü yılda ortalama 40 yumurta bırakmaktadır.

9- New Zelanda Bıldırcını: Yeni Zellanda bölgesinde yaygın olarak görüldüğünden bu adı alan bıldırcın türü, koyu kahverengi ve aralardaki beyaz çizgili tüyleriyle oldukça gösterişli bıldırcın türleri arasında yer almaktadır. Yapı itibariyle de oldukça iri olan bu tür hakkında genel anlamda pek fazla bilgi bulunmamaktadır.

10- Gamble Bıldırcını: Amerika Kıt'asının daha çok çöl bölgelerinde yaşamını sürdüren bu bıldırcın türü, diğer türlerden fiziksel anlamda oldukça farklıdır. Vücudu kül rengi ile kahve renginin karışımını andıran bir renkte olan Gamble bıldırcınının boynu dalgalı bir tüy yapısına sahiptir. Ayrıca başının üzerindeki ibiğe benzer dik tüyler de bu türü diğerlerinden ayıran bir diğer özelliğidir. Kafes ortamında da beslenebilen bu tür, bulunduğu bölgede üreticiler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Pullu bıldırcının farklı bir türü olarak da ifade edilmektedir.

11- Bayağı bıldırcın: Boyu yaklaşık 20 cm civarında olan bu bıldırcın türü, narin ancak sert gagalı bir kuş olarak anılmaktadır. En bilinen bıldırcın türüdür. Koyu kahverengi başı, beyaz ve kül rengi tüyleriyle avcılar tarafından en çok avlanan bıldırcın türüdür. Yılda iki veya üç kez yumurta bırakan bu bıldırcın türü her seferinde ortalama 15 yumurta bırakmaktadır. Yumurtalar üç hafta içerisinde çatlayarak yavrular çıkmaktadır. Yer altına yuva yaparak yaşayan bayağı bıldırcınlar, Ağustos-Ekim ayları arasında Afrika kıt'asına göç ederler, Mart ve Mayıs ayları arasında da tekrardan Rusya ve Romanya'daki bölgelere geri dönerler. Bu göç esnasından alçak uçuş yapan bayağı bıldırcınlar, birçok avcı tarafında ağlarla kolaylıkla yakalanabilmektedirler.

0 Yorum Yapıldı:

Yorum Gönder

Arama Yap

Sponsor

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yükleniyor...