Arşiv

Bakan Fikri Işık, yıl sonuna kadar 30 adet yerli araç üretmeyi hedeflediklerini belirtti.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) bünyesinde sürdürülen çalışmalar neticesinde, 4 farklı prototip araç üretildiğini bildirdi. Işık, yılın sonuna kadar en az 30 adetlik bir test filosu oluşturmayı, 2018'in haziran ayı gibi aracın tanıtımını yapmayı ve 2020'den önce de seri üretime geçmeyi planladıklarını belirtti. Bakan Işık ayrıca, proje kapsamında öncelikle menzili artırılmış elektrikli araç geliştirmeye odaklandıklarını dile getirdi.

İlk iş fren pisti

Fikri Işık, TÜBİTAK bünyesinde Bursa'da kurulması planlanan Otomotiv Mükemmeliyet Merkezi çalışmalarına devam ettiklerine değinerek, 4 bin 300 dönüm arazinin tahsis ve kamulaştırma işlemlerini tamamladıklarını ve ilk olarak fren test pistinin inşaatına bu yıl içinde başlayacaklarını kaydetti.
Yerli Otomobil Geliyor


Yerli dizel motor üretmek amacıyla Motor Mükemmeliyet Merkezi kurmak için de çalıştıklarını belirten Işık, geçen yıl TÜBİTAK, Savunma Sanayi Müsteşarlığı ve 15 özel sektör kuruluşu arasında Mutabakat Zaptı imzaladıklarını anımsattı.

Rolls Royce devrede

Işık, havacılık, uçak ve gemi teknolojileriyle ilgili de mükemmeliyet merkezi kurmayı planlayan Rolls Royce firması ile TÜBİTAK arasında bir protokol imzalandığını da ifade etti.

Kaynak: Haber7

0 Yorum Yapıldı:

Yorum Gönder

Arama Yap

Sponsor

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yükleniyor...