Arşiv

Kayısı yağı kayısı tohumlarından soğuk pres yöntemi ile elde edilmektedir. İnce dokulu ve yumuşak bir yağdır. Özellikle hassas ciltlerde uygulanması başarılı sonuçlar vermektedir. Kayısı yağı cilde yumuşaklık verir ve yumuşaklık kazandırır. Bu nedenle yüz maskeleri ve yüz arındırıcılarında kullanılan çoğu yağdan sadece bir tanesidir.

KAYISI ÇEKİRDEĞİNİN BİLEŞİMİ

Kayısı çekirdeği yağı, doymamış yağ asitler olan oleik ve linoleik asit gibi yağ asitleri bakımından zengin bir bileşime sahiptir. Bu yağlar vücutta hızlı bir biçimde emilebilme özelliğine sahiptir. Yanı sıra içerisinde vitamin olarak A, D, E, K vitaminleri ve mineral olarak ise kalsiyum, magnezyum ve selenyum bulundurmaktadır.

Yapısındaki E vitaminleri (E vitamini çoğu cilt bakım kremlerinde de kullanılmaktadır) sayesinde antioksidan özelliğe sahiptir. Ek olarak hücre yenilenmesini uyarır, hızlandırır, cilde canlı bir görünüm kazandırır. Aynı zamanda serbest radikallere karşı da cildi korur.

Karoten ve betakaroten de içerdiği maddeler arasında yer almaktadır. Bu maddelerin günümüz tıbbınca kanser başta olmak üzere birçok hastalığa şifa dağıtığı tescillenmiş durumda.
Kayısı çekirdeği yağının hiç bir yan etkisi bulunmamaktadır.

Kayısı yağının cilde faydaları;

Cildi nemlendirir
Cildi besler
Cilt tarafından kolay emilir
A vitamini bakımından zengindir
Güneşe karşı koruma sağlar
E vitamini içerir
Kırışıklıkları geciktirir
Kaşıntılı cilt hastalıklarına iyi gelir
Cildin elastikiyetini artırır
Cildi yağlandırmaz
Kayısı Çekirdeğinin Yağının Cilde Faydaları Nelerdir ?

Kayısı çekirdeği yağı nasıl kullanılır?

Yüzü temizlemek ve cilt problemlerinde kullanılan yağ, gece ve gündüz kullanılabilir. Gece yatmadan önce nemli bir pamuğa damlatılarak, dairesel hareketlerle yüz ve boyun çevresine sürülür. Gündüz nemlendirici olarak kullanılabilir. Cildi nemlendiren ve kirlerinden arındıran özelliği bulunan yağ, peeling vazifesi görür. Gözeneklerin açılmasını sağlayarak, cildin daha fazla oksijen almasına yardımcı olur. Bu şekilde cildin canlanmasını ve parlaklık kazanmasını sağlar. Kuru cilde sahip olanların her gün kullanması gerekir. Cilt kırışıklıklarını gidermek için, haftada iki defa kullanılması önerilir. Bağırsak parazitlerini gidermek için, bir bardak suya damlatılan 4-5 damla yağ içilmelidir. Selüloitleri gidermek için, dairesel hareketlerle yapılacak masaj faydalı olacaktır.10 yaşından küçük çocukların kullanımına uygun değildir. Aynı şekilde hamile ve emziren bayanların danışarak içmesi tavsiye edilir.

Hassas Ciltler İçin

Alerjik ve hassas ciltler için yatıştırıcı, doğal bir ürün arıyorsanız kayısı yağı aradığınız ürün olabilir.

A vitamini ve E vitamini içeren kayısı yağı iltihap önleyici özelliğiyle dermatit ve egzama gibi kaşıntılı cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılabilir.

Diğer doğal yağlarla birlikte bu cilt hastalıklarının neden olduğu kaşıntıyı hafifletir ve etkilenen bölgelerin iltihaplanmasını önler. Tabii bir cilt hastalığınız varsa veya düzenli olarak merhem kullanıyorsanız kayısı yağı kullanmaya başlamadan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ederim.


Cilt Hasarına Karşı

Cilde faydalı linoleik ve oleik asit gibi esansiyel yağ asitlerini içeren kayısı çekirdeği yağı aynı zamanda cilt tarafından kolay emilebilen A vitamini bakımından da zengindir. Bu özelliği ile kayısı çekirdeği yağı hasarlı, güneşten yıpranmış cildi tekrar pürüzsüz, parlak ve yumuşak hale getirmek için kullanılabilir.

Kırışıklıklara Karşı

Güneşin zararlı uv ışınları, hava kirliliği gibi yaşlanmanın cilt üzerindeki etkilerini hızlandıran çevresel faktörlere karşı kayısı yağı kullanabilirsiniz. Kayısı yağı cildi derinlemesine nemlendirerek kırışıklıkların derinleşmesini ve yeni kırışıklıkların oluşmasını geciktirir.


Cildin Elastikiyetini Artırır

Evde hazırladığınız cilt bakım maskelerinde kayısı yağı kullanırsanız cildin elastikiyetini korumak için gereken desteği sağlayabilirsiniz. Kayısı yağı ayrıca cildin tonunu geliştirirken, cildi nemlendirir ve yumuşatır. Tüm bu özellikleri kayısı yağının aromaterapi masajı için en çok tercih edilen doğal yağlar arasında yer almasını sağlamaktadır.

Kayısılı Yüz Maskesi Tarifi

Kendi hazırladığınız maskelerde de kayısı püresi ya da kayısı çekirdeği yağı kullanabilirsiniz ancak ben size bir maske tarifi daha vereyim. Kayısılı maske için ihtiyacınız olan malzemeler; 1 çay kaşığı organik bal, yarım kase kil, 1-2 çay kaşığı kayısı yağı. Tüm malzemeleri macun kıvamına gelinceye kadar karıştırın ve yüzünüze sürün. 15 dakika beklettikten sonra soğuk su ile yıkayabilirsiniz. Cildiniz çok yağlıysa maskeyi yüzünüze sürmeden önce fazla yağı limon suyuyla alabilirsiniz. Sadece kayısıdan maske hazırlamak isterseniz 5-6 adet kayısının çekirdeğini çıkardıktan sonra 2 yemek kaşığı süt tozuyla miksere atın ve püre kıvamına gelinceye kadar karıştırın. Daha sonra karışımı yüzünüze sürüp 20 dakika kadar bekletip soğuk suyla yıkayın.

Uyarılar ve Önlemler

Kayısı yağı genel olarak, cilt üzerinde kullanılması genel olarak güvenli kabul edilen doğal bir üründür ancak bazı kişilerde alerjiye neden olabilir. Kızarıklık, kaşıntı, şişlik gibi beklenmeyen bir etki görüldüğünde doktorunuza danışınız.

0 Yorum Yapıldı:

Yorum Gönder

Arama Yap

Sponsor

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yükleniyor...