Arşiv

Deve Nasıl Hayvandır. Özellikleri Nelerdir ?

Deve, devegiller (Camelidae) familyasının Camelus cinsini oluşturan iki evcil hayvan türünün ortak adı. Develer yük çeki ve binek hayvanı olarak kullanıldığı gibi, yünü, sütü, derisi ve eti için de beslenir. Yalnızca evcil türleriyle tanınan bu hayvanların yabanıl atalarından bu yana pek az değişikliğe uğradığı sanılmaktadır.

Devenin iki türü Hindistan, Pakistan, Afganistan, Mısır, İran, Suriye, Arabistan gibi Güney Asya ülkeleri ile Afrika’da yetiştirilen tek hörgüçlü deve

En belirgin özelliği hörgüçlerinde yağ depolayabilme yeteneği olan bu hayvanın uzun bacakları, yumuşak yayvan iki toynaklı ayakları kumda ya da karda yürümesini kolaylaştırır. Aynı yandaki bacaklarını birlikte kaldırarak kendine özgü bir biçimde koşar. Ayrıca iki sırada üç tane koruyucu kirpiği, tüylü kulak delikleri, gereğinde kapanabilen burun delikleri, keskin görme ve koku alma duyuları da kum fırtınası gibi elverişsiz çevre koşullarına uyum sağlamasına yardımcı olur. Gövdesini örten iki tip kıldan alttaki ince ve kısa olanlar bazı yumuşak ve dayanıklı kumaşların yapımında kullanılır. Genellikle çökerek dinlendiği ve bu konumdayken yüklendiği için gövdesinin yere değen bölümlerinde nasırlaşmış deri katmanları oluşur.
Deve Nasıl Bir Hayvandır.  Özellikleri Nelerdir?


Isıya Karşı Yalıtkan Kürk: Develerde bulunan bu kürk hayvanın vücudunu sıcak ve soğuğa karşı korumakla birlikte, su kaybını da azaltmaya yarayan kalın ve keçeleşmiş tüyler şeklinde oluşmuştur. Develer kalın kürkü sayesinde yazları Asya'nın +50 derece sıcağına kadar, kışları ise -50 dereceye kadar olan soğukluğa karşı dayanıklıdırlar.

Besin Deposu Hörgüç: Develerin özellikleri arasında en belirgini dediğimiz hörgüç bir yağ yığıntısı şeklindedir. Bu hörgüç sayesinde develer kıtlık zamanında bile beslenme sağlayabilmektedir. Hörgüç sayesinde develer 3 hafta boyunca su içmeden yaşayabilmektedir. 

Kumdan Korunan Baş: Develerin kirpikleri birbiri içerisine girme özelliğine sahiptir. Bu nedenle tehlike anında hemen kapanan kirpikler hayvanın gözüne toz tanelerinin bile girmesine izin vermeden gözleri korumaktadır. Develer uzun boyun yapıları sayesinde yerden 3 metre yükseklikteki yaprakları bile yiyebilme imkanı bulurlar.

Her Türlü Arazide Gezinmelerine Uygun Ayakları: Develerin özelliklerinden biriside ayaklarının her türlü arazi yapısına elverişli olmasıdır. Tırnakları herhangi bir yere çarpmaya karşı oluşacak zararlardan koruma özelliğine sahiptir. Develerin dizleri boynuz kadar sert ve kalın bir zardan oluşan nasırlı bir yapıya sahiptir. Bu nasırlar sayesinde develer kuma yattıkları zaman sıcak zeminden ve yaralanmadan korunma sağlanmaktadır.

Yaşam şekli ve beslenmesi:

Çöl ortamında bir deve.
Deve güç iklim koşullarına dayanıklı, az besinle yetinebilen hayvandır. Gerektiğinde dikenli bitkiler ve kuru otlarla beslenebilir. Yeterli yiyecek bulamayınca hörgüçlerinDeve güç iklim koşullarına dayanıklı, az besinle yetinebilen hayvandır. Gerektiğinde dikenli bitkiler ve kuru otlarla beslenebilir. Yeterli yiyecek bulamayınca hörgüçlerindeki yağı kullanır. Hörgüçte depolanan yağ ırka ve beslenme koşullarına göre değişmekle birlikte, iyi beslenen develerde 700–900 kg’ye kadar çıkabilir. İyi beslenmiş devenin yağla dolu olan hörgücü dik durur. Yağ azaldıkça daralır ve ucu bir yana doğru sarkar. Sanılanın tersine mide ve hörgüçlerinin su depolama özelliği yoktur. Ama susuzluğa günlerce dayanabilir. Vücut sularını yavaş yitirir ve 10 dakikada yaklaşık 60 litre su içerek kaybettiği ağırlığı yeniden kazanır.deki yağı kullanır. Hörgüçte depolanan yağ ırka ve beslenme koşullarına göre değişmekle birlikte, iyi beslenen develerde 700–900 kg’ye kadar çıkabilir. İyi beslenmiş devenin yağla dolu olan hörgücü dik durur. Yağ azaldıkça daralır ve ucu bir yana doğru sarkar. Sanılanın tersine mide ve hörgüçlerinin su depolama özelliği yoktur. Ama susuzluğa günlerce dayanabilir. Vücut sularını yavaş yitirir ve 10 dakikada yaklaşık 60 litre su içerek kaybettiği ağırlığı yeniden kazanır.

Üreme :

İyi bakıldığında ve eğitildiğinde deve aslında uysal hayvanlardır; ama çiftleşme (aşım) mevsiminde hırçınlaşır ve kızdırıldığında tükürür, tehlikeli biçimde ısırır ya da tekme atar. Ayrıca tek hörgüçlü türün erkeği kızdığı zaman ağzının yanından yumruk büyüklüğünde kırmızı renkli ve içi hava dolu sümüksü bir kese (kızgınlık kesesi) çıkarır. Deve, diğer memelilerde olduğu gibi doğurarak çoğalır.

0 Yorum Yapıldı:

Yorum Gönder

Arama Yap

Sponsor

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yükleniyor...