Arşiv

Ay çiçeği çekirdeğinin faydalarını nelerdir hiç merak ettiniz mi ?

Ay çiçeği çekirdeğinin tahmin edemeyeceğiniz besleyici olduğunu faydaları saymakla bitmediğini biliyormuydunuz.
Besleyici özelliği fazla olan ay çekirdeği nelere iyi geliyor? Ay çekirdeği içerisinde yoğun miktarda vitamin, mineral ve yağ asidi vardır. Mükemmel ve doyurucu bir atıştırmalık çerez olmasının yanı sıra sağlık üzerinde de inanılmaz faydalara sahiptir.
E Vitamini ve Selenyum
Ay çekirdeği iyi bir E Vitamini kaynağı. National Sunflower Association’a göre, yirmi sekiz gram ay çekirdeği E vitamini için önerilen günlük besin alım miktarının yüzde 76’sını karşılayabiliyor. Bu vitamin, hücreleri serbest radikallerin zararlarına karşı korumaya yardımcı olan bir antioksidan. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi’ne (UMMC) göre, daha çok E Vitamini alan kişilerde kalp hastalığı riski, almayanlara göre daha düşük. Bu vitamin, diğer vitaminlerle birlikte, göz sağlığını koruyarak görme kaybına yol açan maküler dejenerasyona karşı korunma sağlama işlevi de sağlayabiliyor. Selenyum, hücreleri korumaya yardımcı olan bir antioksidan olan E Vitamini ile birlikte işlev gören bir mineral. National Sunflower Association, yirmi sekiz gram ay çekirdeğinin erkekler için önerilen günlük selenyum alım miktarının yüzde 24’ünü, kadınlar için önerileninse yüzde 31’ini sağladığını belirtiyor.

Ay Çekirdeğinin Faydaları ve Zararları Nelerdir ?
İyi Yağlar ve Protein
Ay çekirdeği, HDL’nin yani iyi tür kolesterolün yükselmesine yardımcı olurken, sağlıksız kolesterol olan LDL’yi düşürdüğü için, iyi yağlar olarak adlandırılan tekli-doymamış ve çoklu-doymamış yağlar içeriyor. Ay çekirdeğindeki yağın yaklaşık yüzde 90’ı doymamış ya da sağlıklı yağlardan oluşuyor. Ay çekirdeği aynı zamanda, bedende kas ve doku gelişimine ve korunmasına yardımcı olan protein de içeriyor. Yirmi sekiz gram ay çekirdeği, günlük protein değerinin yüzde 12’sini karşılıyor.
Folat
Folat gıdalarda doğal olarak bulunan bir B Vitaminidir. bu vitaminin sentetik formunun folik asit olarak adlandırıldığını, yeni hücre, DNA ve RNA oluşumuna yardımcı olduğunu ve DNA’daki kansere neden olan değişimleri önlemede de rol oynayabileceğini belirtiyor. Folat bedenin yeni kırmızı kan hücreleri yapması ve metabolizma ile bir amino asit olan homosisteinin normal düzeylerini korumak için de gerekiyor.
Ay Çekirdeğinin Faydaları

1-Erkeklerde cinsel isteği arttırır ve kişilerin zinde kalmasını sağlar.

2-Selenyum bakımından zengin olduğu için vücutta bulunan yıpranmış hücrelerin tazelenmesini sağlar.

3-Vücut fonksiyonlarını olumlu yönde etkiler.

4-E vitamini açısından etkendir ve vücut bakımından fayda sağlar. Özellikle cildi ultravyole ışınlarına karşı iyi bir şekilde korur.

5-Kalsiyum, fosfor ve magnezyum açısından zengin olduğu için dokuların tazelenmesinde yararlıdır.
6-Özellikle kan damarları ve sinir sisteminin rahatlamasın da inanılmaz derece de etkilidir.

7-Diş sağlığı için oldukça faydalıdır ve aynı zamanda bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkin özellikleri vardır.

8-İdrar söktürücü özelliğinden dolayı iyi bir ödem atıcıdır. Vücutta şişlik ve sindirim sisteminden dolayı kaynaklanan sıkıntıların giderilmesinde fayda sağlar.

9-Kolesterolün düşürülmesinde etkilidir. Ancak aşırı tüketilmesi halinde kolesterolün yükselmesine de neden olabilir.

10-Kalp hastalıklarına ve damar sertliklerine çok iyi gelir. Bu faydasından yararlanmak için de aşırıya kaçmamak kaydıyla günde bir tutam tüketilmesi yeterli gelecektir.
Ay Çekirdeğinin Zararları
1-Ay çekirdeği sivilceli ciltler için uygun değildir. Özellikle sivilce oluşumuna neden olabilir ve cilt yapısını bozabilir.

2-Sağlıklı beslenmeye dikkat ediyor iseniz günde bir tutamdan fazla tüketmekten kaçınmak gerekir.

3-Tuz oranı biraz fazla olmasından dolayı tansiyonu olan kişilerin ay çekirdeğini dikkatli tüketmeleri sağlık açısından daha faydalı olacaktır.

4-Kalori oranı biraz yüksek olduğu için fazla tüketmekten kaçınmak gerekir.

5-Aşırı miktarda ay çekirdeği tüketilmesi ağız içi sorunlarına sebebiyet verebilir. Bilhassa ağızda yanma ve dudak kenarlarında acıya yol açabilir.

6-Yağ oranı yüksek olmasından dolayı aşırı tüketilmesi halinde kişilerde kilo almaya neden olabilir.

7-Vücudu kilo almaya müsait olan kişiler için ay çekirdeği uygun olmayabilir.

0 Yorum Yapıldı:

Yorum Gönder

Arama Yap

Sponsor

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yükleniyor...