Arşiv

Süleyman Şah Kimdir ? Türbesi Nerededir ? Ölümü ve mezarı, Oğulları.
2010 yılında arap ülkelerinde başlayan ve Suriye ülkesini de içine almış olan arap baharının getirmiş olduğu iç savaşların en uzun süren ülkesi Suriye'de, şimdilerde IŞID terör örgütünün türemesi ve Suriye ile savaşırken Süleyman Şah Türbesine karşı tehditler savurmasının sonucunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yapmış olduğu açıklamada saldırı olduğunda Türkiye'nin yapacakları bellidir. Sözünden sonra olası bir müdahale ihtimaline karşın sınıra Türk Silahlı Kuvvetlerinin yerleştirilmesi, gözleri Süleyman Şah Türbesine çevrilmiş ve  neden önemli olduğu konusunda tartışmalar başlamıştı.

Süleyman Şah Kimdir ?
Süleyman Şah veya Süleyman Şah Kaya Alpoğlu (1178? - 1227, Fırat), Kaya Alp'in oğlu, Ertuğrul Gazi'nin babası, Osman Gazi'nin dedesidir. Anadolu Selçuklu Devleti'nin İlk kurucusudur ve Osmanlı İmparatorluğunun ilk temelini atan kişidir. Oğuzların Kayı boyundandır. Doğum yeri ve tarihi hakkında kesin bilgiler yoktur.
12. yüzyılın sonlarında doğduğu ve Kayı boyunun reisi olduğu bilinir. Moğol hükümdarı Cengiz Han’ın Orta Asya’daki istilâsı üzerine, 13. yüzyılda Türkistan’dan batıya doğru göç etmeye karar vermiştir. Türkistan'dan 50.000 kişiyle Kuzey Kafkasya üzerinden Doğu Anadolu'ya gelerek, 1214'te Erzincan ve Ahlat taraflarına yerleşti. Aynı boya mensup bazı aşiretler de Diyarbakır, Mardin ve Urfa'ya yerleştiler.

Ölümü ve mezarı
Süleyman Şah Kayı boyu'ndan birkaç bey ile Caber'e giderken Fırat Nehri'nde boğuldu. Ölümünden sonra Caber Kalesi'nin dibindeki bir kümbete gömüldü.

Mezarın bulunduğu bölge, I. Dünya Savaşı sonrasında Suriye Osmanlı Devletinden ayrılınca, Fransız Suriye Mandası sınırları içerisinde kalmıştır. Ancak Ankara Anlaşması ve Lozan Antlaşması'na göre Türkiye'nin toprağı sayılmıştır. Günümüzde Caber Kalesi'nde Kutalmışoğlu Süleyman Şah'ın mezarının yanında bulunan türbesinde Türk askeri nöbet tutmaktadır.

Oğulları
Süleyman Şah'ın Sungur Tekin, Gündoğdu, Dündar Bey ve Ertuğrul Bey adında dört oğlu vardı. Sungur Tekin ve Gündoğdu, kabileleriyle birlikte eski yurtlarına döndü. Dündar Bey ve Ertuğrul Gazi, 400 çadırlık aile efradıyla beraber yeni bir yurt aramak için Pasin ovası ile Sürmeliçukur yöresine gittiler.

0 Yorum Yapıldı:

Yorum Gönder

Arama Yap

Sponsor

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yükleniyor...